23 || Nejlíp Tudy || nitschman.com | CovidPlus.eu | 27Lang.com | DrugsLab | JakJsemPotkal |
27Lang.com : Česky | English | Deutsch | Български | Dansk | Eesti | Español | Français | Gaeilge | Italiano | Hrvatski | Latviešu | Lietuvių | Lëtzebuergesch | Magyar | Malti | Nederlands | Polski | Português | Română | Slovenčina | Slovenščina | Suomi | Svenska | Ελληνικά |
Dnes je svátek má, jaký je týden ?
Vítejte na osobní stránce českého virtuála
Vše co je zde uvedeno je chráněno autorským zákonem. Použití textů, dílčích textů pouze se souhlasem autora. Dílo začíná zde: Tato stránka zveřejňuje názory virtuální osoby. Tato stránka nemá návodnou funkci.

Stránka je vzatá jako rukopisná, bez oprav chyb a překlepů. Odborná redikce zajištěna jen pro části s masivní návštěvností.
EU | Vyberte si Váš jazyk: Čeština |

DRAHOTA ZAČNE ZÍTRA

24. července 2022 (SELČ) 15:57

Končí mi smlouva s dodavatelem elektřiny a začne platit nová

stejně jako už desetkrát předtím. PROTO ZÍTRA ZVÝŠÍM SVOU SPOTŘEBU stejně jako už desetkrát předtím.

Je to pořád dokola, co je svět světem. Začalo to někde venku když se lidi hádali o teplo z ohně. Pak byl mezi nimi jeden, co si kolem ohně dal kameny a zvýšil tak jeho výhřevnost a bezpečnost. Uhlíky se přestaly povalovat jen tak, mírnyx týrnyx po zemi. Nohy už jsme si nespálili.

Po nějaké době se zase lidi hádali (prehistorická drahota je hnala k nenávisti mezi sebou) a byl jeden z nich a ten kromě kamenů kolem ohniště postavil ještě kamennou zeď kolem celého toho ohniště, tak akorát by si tam mohl lehnout pěkně k vyhřáté stěně. Časem se lidi zase začali hádat, hodně lidí si začalo stavět to co měl on, a dřeva kolem ubývalo.

Prehistorická drahota 2 se opět tomu jednomu nelíbila, chápal, že se nejdná o drahotu, ale o tupost lidí, tak se vzal a svoje hyper dobré ohniště si postavil poblíž jeskyně. To bylo žůžo teploučko i v noci. Časem se mu tam začali scházet lidi a později slézat. Uteklo pár let a lidi se začali hádat to začla prehistorická drahota tři. Tak tenkrát syn svého chytrého otce se vzal a přestěhoval se dál do jeskyně, jůů to bylo teploučko, když jeskyni ukldil od guouna (což se předtím nikomu nechtělo) a udělal si tam už vylepšené ohniště svého táty, to byly časy. Bylo těsně po listopadu a zima se blížila. Byly to krásné časy. Jenže časem se lidi nahrnuli do jeskyně a TAKY SE CHTĚLI MÍT DOBŘE BEZ NÁMAHY bylo jasné, že přišel čas pokročit dál. Vnuk svého chytrého dědy se rozhodl, jít dál. Postavil si bokem od lidí z jeskyně chýši. Byla taková neumětelská, ale dala vnukovi svého dědy soukromí a jeho táta byl na něj pyšný. Chýše se na rozdíl od jeskyně mohla různě předělávat a je jasné, že si ji může postavit každý a už se nebudeme muset stěhovat...

... i rozhodl jsem se, když je ta nová smlouva s dodavatelem vylepšit náš krásný velký rodinný dům, který jsem zdědil po pra, pra, pra předcích. Nejvíc si cením toho, že udrželi rozsáhlé pozemky a soukromý prostor daleko od dalších našich rodinných sousedů (prapravnuků našich společných praprapředků).

Jakou změnu udělám já ? Každý můj předek něco zlepšil a každý z mých předků zvětšil svou spotřebu aby se měl lépe. Co musím udělat já ? Udělám totéž zvětším svou spotřebu, ale udělám velkou změnu, jakou občas někdo z mých předků také udělal. Svou spotřebu zvětším nikoli produkcí více energie, ale naopak svou spotřebu energie zvýším tím, že si ji odeberu z mého okolí, protože je očividně hodně žhavé.

Přidám více žárovek do svého domu, ano těch žhavících, budu víc svítit rostlinkám. A samozřejmě budu se víc rozmazlovat jejich zdravým svitem. Já totiž miluju žárovky a chci jejich světlo mít všude kolem sebe, Je to zdravé, úplné světelné spektrum, ne náhražka.

Jasně přidám i víc umělého světla, víc LEDek a víc zářivek, tam kde jsou schodiště a různé tmavé kouty, kde lidi běžně nejsou, ale občas se tam projde a tma těm místům nesluší.

Chci víc tepla. Elektrické podlahové topení doplním teplovodním, tak abych mohl podlahu zahřívat malým tepelným čerpadlem. Takže co jsem původně protopil přímo na podlahu , tuto elektrickou energii, ale prozřetelně jen její polovinu dám malému, levnému tepelnému čerpadlu, ušetřím polovinu elektřiny, ale budu mít dvakrát více tepla. To dává smysl a logiku mých předků. Ano to musím udělat.

Jak naložím s tím svícením ? Cpát do toho elektřinu svého dodavatele je nesmysl, vždyť všichni kolem říkají, že je drahá. No tak to asi bude pravda. Vždyť to říkali i mému tátovi, mému dědovi, jeho tátovi a vždycky ti bží lidé měli pravdu ! Proto zítra koupím jeden jediný solární panel 300Wp a k němu malý regulátor a baterku. To vše si koupím a hned večer zapojím. Veškerý můj provoz světelných zdrojů hodím jen na tento malý zdroj. Jeho, byť malý, výkon mi bude stačit pro svícení i přes zimu.

Jenže tady získávám velký bonus. Chladnička, lednice, mrazák. Všechny je používám postupně podle tepla. Jsou v nejstudenější místnosti. Čili v zimě jedou všechny a mají spotřebu praktická nula (jakože fakt málo) na jaře vypínám mrazák a používám jen chladničku a ledničku (lednička má i malý mrazák) no a když příjde červen nechávám v provozu jen chladničku, dělám to tak už dlouhé roky a je to super. Na podzim příjde sezona zabíjaček a šup s tím vším do mrazáku, v zimě příjde sezona uzení a šup s tím na suchou půdu. V čem je ten bonus ? Ten malý solár mi může z přebytku v největším létě honit chladničku (protože v létě jsou svělté noci a nemusím svítit, ani žhavit žárovkami ), na podzim i ledničku a někdy i mrazák (když ho na jaře nechám běžet a mám tam hromadu dobrot ještě do začátku léta) Ideální energetický protějšek a nejlogičtější spotřebič proti solárním panelů je chladnička, lednička a mrazák. Lepší než solár a baterky. BUDE TO STAČIT ? NEBUDE za pár let stihnu ještě já nebo už můj syn (dcera) další změnu a už vím jakou. Až budou lidi zase řvát, že všechno je drahé, tak si to všechno dokoupím a zase zvýším svou spotřebu. A potom zřejmě ještě stihnu vidět jednu proměnu, kterou už bude řídit můj syn a já si velmi dobře dokážu představit jaká porměna to bude :D

Když to píšu, tak slyším, že vláda dá lidem kolem deseti tisíc na drahou energii. Tk to je super, to si k tomu malému soláru koupím ještě dva další a už nebudu mít jen malý solár, ale větší malý solár a všechnu tu energii budu mít úplně nvíc, já vlastně ani nevím co s ní budu dělat. Kolik ji vlastně navíc budu mít. Takže navíc si pořídím 2x 300Wp to mi hodí denně kolem jistých 3kWh až 4kwh elektrické energie (to je bratru něco kolem 20 až 40Kč) dejme tomu na jistých sto dní v roce (čili mi to hodí 2 až 4 tácy ročně, v dobrém roce i šesttisíc) životnost panelů je přes třicet let (družice fungují už i padesát let) to se mi těch deset tisíc od Fialy náramně hodí (a vydělá mi daleko přes sto tisíc kaček).

Milujte lidi, když začnou řvát, že je tady drahota. Ve skutečnosti řvou: "je potřeba udělat další změnu, už se nás to sere a žereme se nudou". Poslouchejte lidi, vždycky mají pravdu. Jen jim naslouchat musíte umět rozumět. Slova mohou být zavádějící a emoce mají skrytý význam.

SLUNCE A VÍTR ENERGIE SOUČASNOSTI

Devadesátky přinesly pozitivní společenskou proměnu, nyní probíhá změna energetická

Všichni dříve narození si pamatujeme stát postavený na špíně a nedostatku. Stačil jediný rok a od roku 89 se celá země proměnila :) od základů.

Dnes probíhá podobná změna. Kdo probíhající revoluci v energetice nezachytí dopadne stejně jako každý kdo nepochopil proměnu v devadesátkách. Příležitost jde kolem jen jednou a nikdy se ta sama nevrací. Devadesátky přinesly třicet let ekonomického rozvoje. Pokusy návratu k totalitě s prolhaným stbákem a komunistickým hnutím velkého souhlasu v posledních létech přinesly úplnou likvidaci české koruny a desítky tisíc mrtvých. Je v tom jasná zpráva, svět je v principech pořád stejný a správné věci jsou stále stejné. Poučení si můžeme vzít i dnes v době velké energetické proměny. Třicet let velké změny je před námi. Následovat bude ještě zajímavější nástup umělé inteligence, ale to už je jiná kapitola.

Připravuji pro Vás konkrétní postupy z praxe, jak zachytit nástup energetické proměny. Mám to štěstí, že je kolem mě dostatek všech živlů. Dostatek Slunce, vody, větru a ohně.

Slunce má extrémní sílu a na každý metr plochy dopadne v Česku 1kW sluneční energie. Preferuji pesimistický přístup, v čase počítám pouze s 1000kWh za celý rok. To je jedna MegaWatthodina. Běžný rodinný dům spotřebuje energie kolem 10MWh. Menší dům s nenáročným majitelem do 5MWh. Náročný vlastník s rozsáhlým vybavením spotřebuje přes 20MWh ročně. Domy, které jsou níže uvedené mají střechu nebo plochu pro příjem solární energie (solární znamená nikoli přímo elektrickou, ale třeba taky tepelnou) vždy přes 100m2. Budu tedy počítat pro všechny jednotně s plochou do 100m2.

Nejvíc emotivní přístup jsem zažil, když jsem vlastníkovi dvougeneračního domu, který má spotřebu energie přes 5MWh ročně, vypočetl energetický příjem jeho střechy. Střecha zhruba 100m2 za jediný sluneční den příjme přes 1MWh energie. Za pět slunečných dní na (pouze na) střechu jeho domu spadne stejné množství energie jakou spotřebuje za celý rok. Protože jde o rodinu skeptickou a přirozeně zdravě pesimistickou dohodli jsme se, že jeho střecha by měla reálně pokrýt třetinu aktuální spotřeby energie. Když z této střechy vymáčkneme 2MWh teplené nebo elektrické energie za dobrou cenu budeme všichni spokojeni. Jedná se o střechu rovnou s ideálním přímým výhledem na jih. Bez stínů ze stromů nebo sousedních domů. Stačí nám efektivně využít jen nepatrnou část solární energie, která na tuto střechu dopadne za celý rok. Oblast severní Břeclav, čili ideální místo. Shodli jsme se, že se pokusíme využít pouhých několik procent potenciálu střechy. Pesimistický plán. Počet slunečních dní budeme počítat pouze jednu stovku, přestože víme, že počet slunečních dní přesahuje na daném místě dvěstě dní krásného počasí každý rok. Opatrné rodině, která má svůj rozvoj založený na pesimistických rozhodnutích se takový přístup líbil. Jdem do toho.

Čtyři různé projekty, každý se specifickým zaměřením

Shodou okolností mám možnost se podílet na konkrétních projektech.

První a deset let starý počin byl a je zkušebním projektem, mám na něm absolutní svobodu, jde o svého druhu chatu s nejmenšími nároky na energetickou stabilitu. Vytápění a ochrana před zamrznutím je řešena plynovou přípojkou, skvělá orientace na jih už dnes šetří spoustu energie přirozeným zimním vytápěním sluncem. Ideální stav pro různé zkoušky.
Technikálie: instalováno 320Wp, možno až 32.000Wp, regulace výpočtem (vstup a výstup v plném souladu) a diodou. Baterie staré použité olověné 12V 250Ah. Měnič 12V/220V 600W pořízovací cena byla do 3000Kč. Vše pořízeno zhruba před deseti léty cena celkem do 6.000Kč. Aktuální stav připraveno k vyřazení (zaplatilo se v provozu, ušetřené náklady na elektřinu přes 18.000Kč). Nejsilnějším spotřebičem byla strunová elektrická sekačka (něco kolem 500W). Nová sestava bude mít přes 1000Wp, nový regulátor, baterie zůstanou staré olověné 24V 1000Ah, měnič 24V/220V 3000W čistá sinusoida. Náklady celkem do 24.000Kč. Životnost opět přes deset let, možnost rozšíření kdykoli. Druhá verze už umožňuje použití jakéhokoli spotřebiče, včetně automatické pračky. Použití olověných baterií z důvodu nečastého nabíjení a vybíjení. Dům užíváme podle nálady.

Druhý projekt je malý domek s nenáročným odběratelem energie. Provoz od roku 2022.
Technikálie: instalováno 640Wp, možno až 100.000Wp (dostatek velké slunečné plochy), zpočátku olověné baterie do 1000Ah (projekt víc počítá s přímým použitím elektřiny, lednice, mrazáky), měnič do 24V/220V 1800W cena do 3000Kč. Možnost elektrické přípojky ze státní sítě (jedná se o dvojdomek). Vytápění vlastní kotelnou na uhlí / dřevo.

Třetí projekt je naopak náročný odběratel, dům střední velikosti, dvougenerační, dvě bytové jednotky. Příprava a zahájení 2022.
Technikálie: hrubý plán je instalovat do 2000Wp, možnost až 10.000Wp. Vedle elektrického systému nainstalujeme i solární teplovodně-akumulační cca 20m2 (rozlehlá rovná střecha přes 100m2). Cílem je pokrýt třetinu z aktuální spotřeby. Elketrická přípojka zůstane zachována, plynová přípojka, kondenzační kotel na vytápění zůstane zachován. Do silných mrazů a nejhorších dní přitápění dřevem v kotelně.

Čtvrý projekt je absolutní, čili úplný i s elektrickou mobilitou. Nespěchá, postupně zřejmě do několika let. Na základě zkušeností ze tří aktuálních projektů.
Technikálie: 60.000Wp střecha orientována na jihozápad, acu iontové 10 - 100.000Ah, měnič - střídač 48V/3x380V 6000W. Všechny státní přípojky k dispozici, leč plyn a elektřina nebudou využity.

Postupně Vás seznámím s každým jednotlivým projektem a hlavně s veškerými mínusy, které můžete očekávat. Protože mínusy každého zajímají nejvíc.

Vítr je skvělý zdroj energie a skvělý doplněk k soláru. Větru je v Česku dostatek a někdy je ho až přespříliš. Vítr nám může ročně dát k jednomu rodinnému domu 1MWh energie a to je opravdu hodně. Práce s větrem je na delší vyprávění a pro skutečné fandy. Těšte se, ovládám i tento živel.

Voda jako zdroj energie převládá v hornatých zemích. Mám to štěstí, že můžu mít malý zdroj energie z vody. Pouhých 100kWh ročně, ale objektivně vzato je to nádhera. Pokud kolem Vás teče alespoň malý potůček, na nic nečekejte a postavte si malou vodní elektrárnu.

Oheň, konkrétně zemské teplo, nekonečně vydatný zdroj tepla, potažmo elektřiny. Zdaleka nejméně využitý, nejméně prozkoumaný a přitom nejefektivnější a nejlepší zdroj energie. Teplo pod Vašim domem je odpovídající podílu tepla jaderné elektrárny na stejné ploše. Jinými slovy skutečná energetická nezávislost a nekonečný zdroj energie je pod našim domem. A na tuto energii se těšim nejvíc.

Založeno 21.6. 2022 18:20, příprava ukončena 21.6.2025

Být součást nového, vidět dál než ostatní a mít se lépe než ostatní i přes překonávání problémů a potíží, to je to co nás na životě baví.

Tip

ALIANCE . WORLD

Vzniká tvůrčí a pracovní skupina Aliance, přidejte se a tvořte nový život

Co to znamená Aliance . World

Ná základě zkušeností jsem se rozhodl (a pracuji na té myšlence posledních šest, sedm let) vytvořit nový mozkový trust, který bude navazovat na úspěšných třicet let rozvoje České republiky. Vědom si toho, že rozvoj v kapitalismu probíhá nikoli lineárně, ale zdánlivě po jednotlivých skocích (ve skutečnosti podle funkce mocniny) a přiznám, že inspirován Google a Facebookem, kteří své aktivity povýšili na Alphabet a Meta. Rozhodl/i jsme se, že naše aktivity eFirmy/eFirms povýšíme na Aliance.World Aliance je mozkový trust. Tvůrčí i pracovní. Přidat se může každý. Aliance je otevřena naprosto bez omezení (bez ohledu na věk, rasu, pohlaví) vytváří prostor pro bezbřehý rozvoj osobnosti. Aliance vzniká v létech 2022, 2023 až 2025 během tří let se vyprofiluje v praktické rovině. Založeno 19.5. 2022, příprava ukončena 18.5.2025

Být součást nového, vidět dál než ostatní a mít se lépe než ostatní i přes překonávání problémů a potíží, to je to co nás na životě baví.

Tip
free counters
i1
ssid: